Dlaczego warto podróżować… samemu?

1

Animator Kultury 3(2017)

Tomasz Rębilas

DLACZEGO WARTO PODRÓŻOWAĆ… SAMEMU?

___Podróż zawsze kojarzy się z grupą ludzi – przyjaciół, znajomych, rodziny – którzy towarzyszą nam w odkrywaniu świata lub w wypoczynku. Zapomina się często, że podróżować można też samemu, bez asysty innych osób. Co można zyskać wybierając się w samotną wyprawę? Okazuje się, że całkiem sporo.
___
Przedstawiam pięć powodów, dla których warto zostawić bliskich w domu i pojechać w podróż życia na własną rękę!

___Staniesz się bardziej samodzielny
___
Pomyśl, że jesteś w zupełnie nieznanym ci miejscu i musisz sam załatwić sobie miejsce do spania, jedzenie i transport. Brzmi prosto? Niekoniecznie, jeżeli masz do dyspozycji tylko siebie.
___
Samodzielność to cecha, którą można wyrobić jedynie wystawiając się na wyzwania. Znajdując się kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów od najbliższej znanej nam osoby musimy wspiąć się na wyższy poziom zaradności. Co ważne, ta umiejętność zaprocentuje po powrocie z podróży.
___Kiedy następnym razem gorączkowo będziesz szukać towarzyszy na jakąkolwiek wyprawę, pomyśl, czego możesz się nauczyć jadąc sam.

___Będziesz mógł się wyciszyć
___
Samotne podróżowanie daje możliwość bycia sam na sam ze sobą i odcięcia się od spraw innych ludzi. Jakkolwiek te osoby nie są nam bliskie, tak każdy potrzebuje czasu dla siebie. Najłatwiej go znaleźć daleko od miejsca zamieszkania, gdzie możliwość kontaktu ze znanymi nam osobami jest ograniczona.
___
Taki reset nie oznacza pogorszenia Twoich relacji z innymi – wręcz przeciwnie!

___Lepiej poznasz samego siebie
___
Myślałeś, że dobrze radzisz sobie z wyzwaniami? Dobrze znasz jakiś język? Zdobywanie górskich szczytów to dla Ciebie bułka z masłem? Nigdy się tego nie dowiesz, jeżeli nie dasz sobie szansy na zderzenie swoich przekonań z rzeczywistością.

___Podróż w pojedynkę to okazja do odkrycia samego siebie – cokolwiek to może dla Ciebie znaczyć. Konfrontacja z nadchodzącymi wyzwaniami pozwoli pogłębić Twoją samoświadomość i nawet, jeżeli nie dowiesz się dużo – wrócisz bogatszy.

-1-

___Nauczysz się panować nad swoim budżetem
___
Chyba każdy doświadczył kiedyś problemu z zarządzaniem swoimi finansami. O ile jednak w domu nie wygląda to tak źle i zawsze można liczyć na czyjąś pomoc, tak w obcym miejscu, nie mając od kogo pożyczyć brakującej sumy, może zrobić się gorąco. Zwłaszcza, jeżeli musimy dysponować inną walutą niż złotówka.

___Jednego możesz być pewien: po lekkomyślnym wydaniu pieniędzy za granicą i brakiem drobnych na podróż powrotną do hostelu w środku nocy już zawsze dwa razy będziesz oglądał każdy grosz.

___Dostosujesz doświadczenie do swoich potrzeb
___
Każdy z nas pamięta wycieczki szkolne, gdzie wszystko podporządkowane było ściśle ustalonemu programowi, a każdy uczestnik niecierpliwie czekał na czas wolny. Podobnie jest z podróżowaniem w grupie – zawsze ktoś jest niezadowolony z konieczności dostosowania się do kogoś lub czegoś.

___Tego problemu można uniknąć, zwyczajnie wybierając się na wyprawę samemu – przecież nikt nie zaplanuje Twojej podróży lepiej niż Ty. Podróżując samemu, zrobisz dokładnie to co będziesz chciał i kiedy będziesz chciał. Nie będzie problemu z budzeniem towarzysza o 4 rano aby obejrzeć wschód słońca, a na hostelowej imprezie będziesz mógł zostać ile Ci się podoba. Brzmi kusząco, prawda?

2

___Powodów do samotnych podróży jest znacznie więcej i nie ma co ich wymieniać, bo najpewniej nie zmieściłyby się w żadnym tekście. Jakie są Twoje powody? Weź je pod uwagę przy planowaniu kolejnej podróży!

-2-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *