W poszukiwaniu skarbów na ziemi

skarb00

Animator Kultury 4(2018)

Radosław Falandys

W POSZUKIWANIU SKARBÓW NA ZIEMI

___Poszukiwanie skarbów na ziemi jest tematem jak najbardziej realnym i aktualnym. Od początku obecnego 2018 roku weszły w życie nowe zasady poszukiwania zabytków. Jak odbywają się takie poszukiwania i jak to się dzieje, że jedne skarby zostają odnalezione, a inne nie? Czy rządzi tym tylko przypadek, wysokość budżetu przeznaczonego na badania? A może coś innego? Na te kilka pytań będę starał się odpowiedzieć w niniejszym tekście. Ponadto chciałbym opowiedzieć o zasadach obowiązujących poszukiwaczy i kilku interesujących, a jeszcze nie znalezionych skarbach.
___Jednym z największych pojedynczych skarbów w historii jest zawartość ładowni galeonu San Jose. W 2017 roku władze Kolumbii ogłosiły konkurs na koncepcję wydobycia tego okrętu odkrytego w 2015 roku, który został zatopiony w 1708 roku. Szacuje się, że wewnątrz wraku ma być ukryte ponad 1 mld dolarów (jest mowa nawet o kilku miliardach dolarów) w złotych i srebrnych monetach oraz kamieniach szlachetnych. Odbył się nawet proces przed amerykańskim sądem, który uznał wyłączne prawo Kolumbii do tego skarbu.

sbark11

Zatoniecie galeonu San Jose
Źródło: National Maritime Museum [dostęp: 20-03-2018].

___W roku 2010 przy współpracy z rządem Wielkiej Brytanii powstała grupa poszukiwawcza Deep Ocean Search. Wydobyła ona skarb z parowca City of Cairo, który został zatopiony przez niemieckiego U-Boota w 1942 roku. Przewoził on z Bombaju do Anglii 100 ton srebrnych monet w 2 tys. skrzyniach. Było to duże przedsięwzięcie, ponieważ wrak leżał na głębokości ponad 5 tys. metrów (co według odkrywców tego skarbu jest rekordem). Zadecydowała wielka wartość i chęć odzyskania skarbu przez rząd brytyjski – skarbu wartego obecnie prawie 2 mld zł. Cała operacja poszukiwania statku i wydobycia na powierzchnię skarbu trwała prawie 2 lata.

-1-

sbark1

Parowiec City of Cairo
Źródło: Srebrne monety wydobyte z wraku SS City of Cairo wróciły do właściciela, sailbook.pl, 17 kwietnia 2015 [dostęp: 20-03-2018].

___W omawianym temacie zawsze na pierwszym miejscu stoją prawa własności do danego skarbu. Powyższe przykłady były w tej materii dość klarowne, jednak nie zawsze tak było. Przekonała się o tym firma amerykańska Odyssey Marine Exploration, która wydobyła skarby z hiszpańskiej fregaty Nuestra Senora de las Mercedes, ale przegrała proces w amerykańskim sądzie. Później, w grudniu 2015 roku, statek tej firmy został zatrzymany na Cyprze ,,na gorącym uczynku’’. Odkryto na jego pokładzie kilkaset zabytków wydobytych nielegalnie na cypryjskich wodach.

skarb3sbarb31

Nuestra Senora de las Mercedes
Źrodło: Artefacts from controversial 1804 wreck stored in Gibraltar returned to Spain, mercopress.com, 8 czerwca 2012 [dostęp: 20-03-2018].

-2-

___Również na dnie naszego Morza Bałtyckiego odkryto wrak XVIII wiecznego szkunera Frau Maria, wypełniony kosztownościami i dziełami sztuki. Są jednak problemy z jego wydobyciem i prawami majątkowymi. Dlatego skarb prawdopodobnie nigdy nie zostanie wydobyty, albo zrabują go „po cichu” nieuczciwi poszukiwacze.
___30 lipca 1715 roku u wybrzeży Florydy huragan zatopił 11 hiszpańskich galeonów, płynących z Kuby do Hiszpanii. Na ich pokładach znajdowały się duże ilości biżuterii i złota. Sporą część już wydobyto lub morze wyrzuciło je na ląd. Jednak w 2015 roku tuż przy brzegu – 2 metry pod wodą – odnaleziono 350 złotych monet, wartych 4,5 mln dolarów (20% z tego dostanie stan Floryda). Dokumenty przewozowe ukazują, że w morzu pozostało jeszcze 17 ton srebra, 27 kilogramów szmaragdów, 35 skrzyń złota i 128 tys. monet różnej wartości. Szanowni Czytelnicy – jest dla nas możliwość znalezienia skarbu na ziemi. Wystarczyłoby więc rzucić wszystko i jechać na Florydę, ale niestety działalność tam prowadzi firma, która ma koncesję na wydobycie skarbów z tamtego terenu…
___Można udać się gdzie indziej, do południowej Afryki. W 1902 roku Burowie mieli zakopać tam swoje rezerwy złota, aby nie wpadły w ręce Brytyjczyków, którzy właśnie kończyli podbój Transwalu i Oranii. Wartość ukrytych kosztowności szacuje się dziś na około 750 mln złotych (250 mln dolarów).
___Większość Czytelników zapewne zna historię Bursztynowej Komnaty. Warto jednak nadmienić, że jej obecną wartość szacuje się dzisiaj na około 0,5 mld złotych (170 mln dolarów). Skarb ten przebija jednak wartość rezerw złota i srebra carskiej Rosji, których historia jest niejasna. Kiedy rozpoczynała się I wojna światowa, Imperium Rosyjskie posiadało około 1,2-1,5 tys. ton złota i srebra. Jeszcze przed rewolucją październikową zgromadzono w Kazaniu ponad 600 ton złota i prawie 500 ton srebra. Do tego dochodził prywatny majątek cara i jego rodziny. Skarb ten został w dużej części rozgrabiony w trakcie wojny domowej, część wywieźli z Rosji Romanowowie, część przejęli bolszewicy. Jednak spora ilość złota i kosztowności została zakopana lub utracona w wypadkach kolejowych. Po wygranej wojnie domowej komuniści prowadzili szeroko zakrojone poszukiwania na terenie Syberii, lecz niewiele znaleźli. Tak więc na poszukiwaczy w Rosji może czekać wiele skarbów.

skarb4

Bursztynowa komnata
Źródło: numizmatyczny.pl [dostęp: 20-03-2018].

-3-

___Mieszkańcy Wysp Brytyjskich posiadają wiele historii o zaginionych skarbach. Jedna pochodzi jeszcze ze średniowiecza, kiedy w 1216 roku podczas ucieczki króla Jana bez Ziemi przed nacierającą na niego armią francuską przepadły na bagnach we wschodniej części wyspy drogocenne klejnoty koronacyjne, złote kielichy i sztaby oraz mnóstwo innych wartościowych przedmiotów.
___W 2010 roku rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowę z Odyssey Marine Exploration na wydobycie skarbu z wraku SS Gairsoppa (20% skarbu wróciło do skarbca Zjednoczonego Królestwa). W 2012 roku firma odzyskała 110 ton srebra. Wrak leży na głębokości 4,7 tys. metrów i jest oddalony 300 mil od Irlandii, co bardzo utrudniało odnalezienie go i wydobycie skarbu.
___Ekspedycje poszukiwawcze nie zawsze kończą się sukcesem. Chińskie władze zaangażowały się w odkrycie podobno bardzo cennego skarbu (mówiono nawet o miliardach dolarów) japońskiego statku Awa Maru, zatopionego u wybrzeży Chin podczas II wojny światowej. Według ostatecznych doniesień nic nie znaleziono w tym wraku.

skarb5z

Awa Maru
Źródło: wrecksite.eu [dostęp: 20-03-2018].

___Mimo tego, poszukiwacze nie rezygnują. Jest jeszcze dużo do odkrycia. Mówi się nawet o „świętym Graalu” wśród zaginionych skarbów. Jest niż z całą pewnością ładunek portugalskiej karaki Flor do Mar, zatopionej u wybrzeży Sumatry, który składa się z 60 ton złota i diamentów (wartość 2 mld dolarów). „Morski Kwiat” zwodowany w Lizbonie w 1502 roku, uważany był za techniczny cud swojej epoki. Zatonął w 1511 roku podczas sztormu w Cieśninie Malakka, podczas rejsu powrotnego do Europy. Wielu próbowało go znaleźć, ale pomimo pozostawionych wskazówek ocalałej załogi, nie udało się jak dotąd.
___Nie mniej intrygującym jest skarb generała Yamashity, ukryty podobno w jaskiniach i tunelach filipińskiej wyspy Mindanao. Mają tam być ogromne ilości kosztowności, zrabowanych przez japońskich żołnierzy w czasie II wojny światowej na terenie południowo-wschodniej Azji (warte miliardy dolarów). Jest bardzo wiele niewiadomych, co do źródła pochodzenia tych kosztowności i miejsca ich ukrycia. Podejrzewa się, że jeśli faktycznie były ukryte na Filipinach, to zostały już odkryte przez armię USA lub miejscowe władze.

-4-

___Filipiny są stosunkowo małym obszarem do poszukiwań. Tym bardziej Wyspa Kokosowa, gdzie zdeponowano skarb, którego wartość szacuje się nawet na 200 mln dolarów. Tak zwany „skarb z Limy”, miał się składać z kosztowności, wywiezionych przez Hiszpanów z Peru w 1820 roku. Wśród artefaktów miała znajdować się wykonana z czystego złota, zdobiona klejnotami figura Matki Boskiej. Oprócz tego, na statku mogło znaleźć się również 113 złotych statuetek religijnych, 200 skrzyń wypełnionych klejnotami, 273 mieczy ze zdobionymi rękojeściami, 1000 diamentów, złote korony, 150 kielichów, setki złotych i srebrnych sztabek. Jednak nie do końca wiadomo, czy wszystko to trafiło w jedno miejsce i czy jest to Wyspa Kokosowa o powierzchni 24 km2.
___Interesującym zjawiskiem przy okazji omawiania skarbów jest zachowanie się niektórych osób, znane z filmów o piratach. Na przykład milioner Forrest Fenn miał w 2010 roku ukryć skrzynię ze skarbem (złote monety, kosztowności i obrazy), szacowanym na co najmniej 2 mln dolarów. Miał nawet napisać dwie książki ze wskazówkami co do miejsca ukrycia. Jak dotąd skarbu nie udało się odkryć, a kilka osób, które pokusiły się na poszukiwanie miało nawet ponieść śmierć w ich trakcie. Gdzie taki skarb można ukryć?
___Na to pytanie z pewnością odpowiadali sobie naziści, którzy w końcu II wojny światowej musieli być pod tym względem bardzo kreatywni. Jeden ze skarbów nazistów ma być ukryty na dnie Jeziora Toplitz w Austrii. Jednak dwukrotne poszukanie akwenu dało niewielkie efekty. Do informacji publicznej podano, że znaleziono tylko 36 skrzyń, z czego zawartość ujawniono tylko w kilkunastu z nich. Rząd Austrii zakazał dalszych poszukiwań…
___Innym, ciekawym znaleziskiem nie jest złoto, ani kosztowności, lecz całe miasto. W 2000 roku odkryto w zatoce Abu Kir jeden z głównych portów starożytnego Egiptu – Heraklejon, zatopiony dawno temu przez Morze Śródziemne. Wcześniej odkrywano wiele miast – Troję, Mykeny, o których wiedziano z przekazów starożytnych, ale też takie, o których nie miano „zielonego pojęcia” jak Teotihuacan w Meksyku, czy Machu Picchu w Peru.

skar6

Zdjęcia zabytków wydobytych z Wisły w latach 2013-2015
Źródła: Skarby z dna Wisły: Uratowane z Potopu, www.newsweek.pl, 5 października 2012 [dostęp: 20-03-2018].

-5-

___Dla polskich poszukiwaczy w ostatnim czasie było największym sukcesem odkrycie skarbu na dnie Wisły niedaleko cytadeli warszawskiej. Nie było to złoto, ani srebro, tylko przede wszystkim kamienne fragmenty architektury, pochodzące z fasady Pałacu Kazimierzowskiego. Jest ona unikatowa na skalę Europy Środkowej, a znaleziono ją tylko dzięki dużemu poświeceniu badaczy (poszukiwaczy pod przewodnictwem archeologa dr Huberta Kowalskiego) oraz szczęśliwemu zbiegowi okoliczności – bardzo niskiemu stanowi wody w rzece. Nie udało by się to, gdyby nie wydarzenie z 1906 roku, kiedy odnaleziono już niewielką część tego skarbu, ale władze carskie zakazały dalszych prac. Dzięki temu, pozostały wskazówki gdzie szukać. We współpracy z wojskiem, policją i strażą pożarną udało się wydobyć nawet najcięższe elementy w ciągu lat 2012-2015 (poszukiwania trwały od 2009 roku). Łącznie było tego około 20 ton. Nakręcono nawet film o historii tych zabytków i procesie ich odkrywania oraz wydobywania z dna Wisły, pt.: ,,Uratowane z Potopu’’ (dostępny na youtube.com). Rabusiami tego skarbu z XVII wieku, byli oczywiście Szwedzi, którzy skuwali nawet kamieniarkę z fasad polskich pałaców.

skar61

Skarby z Wisły wyglądają jakby je dopiero „zdjęto ze ściany”
Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl 01 października 2012 [dostęp: 20-03-2018].

-6-

skar62

Kolejne skarby z Wisły
Źródło: muzeumwarszawy.pl, 15 października 2015 [dostęp: 20-03-2018].

___Najcenniejszym z dotąd odkrytych w Polsce i jednym z najcenniejszych w Europie i na świecie jest skarb średzki. Niestety został on rozkradziony przez przypadkowych ludzi. Odzyskać udało się artefakty warte 250 mln zł. W 1985 roku podczas robót budowlanych koparka przypadkowo uszkodziła 9-litrowy dzban. Trzy lata później, podczas następnych prac przy tej samej ulicy, natrafiono na podobny dzban, jednak ten drugi został prawie całkiem zniszczony i znajdujące się w nim kosztowności w dużej części zaginęły. W toku działań milicji (aresztowania i przeszukania) i władz (abolicja dla osób, które przywłaszczyły sobie część skarbu, ale oddadzą go dobrowolnie oraz obietnica wypłacenia im nagrody) odzyskano większość skarbu. Najcenniejsza okazała się korona ślubna Blanki de Valois, żony Karola IV Luksemburskiego, następnie jedna z najokazalszych w Europie kolista zapona, ozdobiona kameą z chalcedonu, granatami i szmaragdami. Ponadto dwie złote zawieszki do włosów z końca XII w., zdobione filigranem oraz szafirami, cytrynami, granatami i perłami), dwie inne zawieszki, złote pierścienie, sygnet z motywem półksiężyca i gwiazdy, taśma zdobnicza przeznaczona do okuwania cennych przedmiotów oraz prawie 8 tys. złotych i srebrnych monet.

-7-

skar63

Najcenniejsze zabytki ze skarbu średzkiego
Źródło: J. Witecki, Skarb średzki 1 października 2015 – 3 stycznia 2016, mnwr.art.pl [dostęp: 20-03-2018].

___W 2014 roku w Gdyni poszukiwacz pamiątek z II wojny światowej znalazł przypadkiem nagolenniki i bransoletę z VII wieku p.n.e., a po badaniach archeologicznych odnaleziono we wskazanym miejscu kolekcję ceramiki i bursztynu z epoki.

-8-

___Jednym z najbardziej poszukiwanych skarbów w Polsce jest tak zwany „skarb Samsonowa” –kasa 2. Armii rosyjskiej z czasów I wojny światowej, która zaginęła prawdopodobnie zakopana, po tym jak armia ta została zniszczona w walkach koło Tannenbergu na Mazurach w 1914 roku. Skarb ma zawierać około 100 kg złotych rubli.
___Zagadką pozostaje „Złoty pociąg”. Włodzimierz Antkowiak uważa, że największymi możliwymi znaleziskami na Śląsku (tam może być najwięcej nieodnalezionych skarbów) nie będą duże ilości złota, ale dzieła sztuki z śląskich muzeów. Niestety, ale jego zdaniem nigdy nie było „Złotego pociągu”, bo nie mogło być, gdyż w przeciwnym wypadku musiał by jechać pusty. Skąd bowiem na Śląsku pod koniec II wojny światowej miał znaleźć się pociąg ze złotem? Do tego, te „niby” medialne poszukiwania, nie były ani pierwszymi, ani zapewne ostatnimi. Oficjalnie, ,,złotego pociągu’’ szukano co najmniej dwukrotnie, nieoficjalnie kilkanaście razy. Zdaniem tego wybitnego poszukiwacza i autora książek – największym skarbem jaki może znajdować się na terenie Śląska są archiwa 17 Armii Wermachtu, ponieważ to tam powinny być opisane miejsca ukrycia nazistowskich skarbów.
___Antkowiak uważa, że duże odkrycia są możliwe. Wspominał o tym, że posiadł wiadomości na temat skrytki nazistowskiej w sztolni w Górach Wałbrzyskich. Jednak przez wiele lat żaden urzędnik nie wydał mu zgody na poszukiwania. Ma informacje o wielu innych możliwych lokalizacjach ukrytych skarbów, jednak żadna z władz nawet o tym nie chce rozmawiać. Być może ten poszukiwacz jest uprzedzony do naszych urzędników, ale niestety korespondencja jaką przywołał w swoich publikacjach nie daje innego spojrzenia.
___Największym problemem według znanego polskiego zawodowego poszukiwacza Włodzimierza Antkowiaka (prezesa Międzynarodowej Agencja Poszukiwawczej) jest brak zezwoleń i współpracy władz z odkrywcami. Z kontekstu jego wypowiedzi można wnioskować, że wszystko rozbija się o pieniądze… Władze nie rozumieją, że polscy zawodowi poszukiwacze muszą opłacić ekipę poszukiwawczą, sprzęt i chcieliby coś zarobić na swoich odkryciach, a za ustawowe znaleźne nie jest to raczej możliwe. Przecież legalne wydobycie i przekazanie skarbów do muzeów pozwoliłoby na uchronienie ich przed rabunkiem i dalszym niszczeniem.
___W Irlandii, Bułgarii, czy Rumunii prawo nie przewiduje, aby osoby fizyczne mogły prowadzić poszukiwania zabytków. W Wielkiej Brytanii państwo ma prawo pierwokupu, a znalazca otrzymuje 50% wartości skarbu (zazwyczaj drugą połowę otrzymuje właściciel gruntu, na którym było dokonane znalezisko). Do poszukiwania wystarczy tylko stosowne pozwolenie od właściciela gruntu. Tym sposobem odkryto bardzo wiele cennych zabytków. Rocznie jest to prawie 1 tys. lokalizacji skarbów i 100 tys. artefaktów. Podobnie w Danii i Belgii archeolodzy ściśle współpracują z poszukiwaczami, ponieważ wprowadzono tam dosyć liberalne prawo.
___W Polsce osoby prywatne mogą poszukiwać, ale muszą mieć pozwolenie konserwatora zabytków, które jest odpłatne i trzeba spełnić wiele warunków, aby je dostać. Trzeba podać uzasadnienie, harmonogram prac i zgodę właściciela terenu. Wszystkie zabytki archeologiczne są własnością państwa, znalazca może ubiegać się o znaleźne. Niestety, ale jest ono bardzo uznaniowe. Nie wolno też niszczyć stanowisk archeologicznych, które właśnie się odnalazło, inwazyjnymi metodami w poszukiwaniu znalezisk. Do tego oczywiście potrzeba zgody właściciela terenu, na którym chce się prowadzić poszukiwania. Wszystko to wydaje się proste, ale tak nie jest. Podobne zasady panują w Niemczech (choć nie we wszystkich landach).

-9-

___Te zasady ni jak nie mają się do oczekiwań osób prywatnych, które chciałyby traktować poszukiwania jako rozrywkę, a tu muszą biegać po urzędach, wypraszać zgodę właściciela (często spotykają się z odmowami, bo wszystko jest bardzo uznaniowe i zależne od dobrej woli drugiej strony). A najgorsze jest ograniczenie czasowe i terytorialne, które niejako przywiązują daną osobę do danego terenu. Kiedy poszukiwacz zechce się przemieścić poza zgłoszony teren musi zacząć całą procedurę od nowa. Dla zawodowców niektóre z tych ograniczeń nie są problemem, a normalnością. Jednak występuje cały szereg innych problemów. Największe oczywiście dotyczą pieniędzy, jak już wspominałem, znaleźne jest dosyć umowne, a jeżeli jeszcze znalazca musiałby się dzielić z właścicielem gruntu to sprawa jest beznadziejna. Władze nie chcą też zgadzać się na pisemne umowy, w których zobowiązywałyby się do wypłaty odpowiednich sum czy procentu wartości znaleziska. Od 2003 roku rocznie około 100 osób występuje o pozwolenia do konserwatora, a wydawanych jest tylko kilkanaście pozwoleń na poszukiwania (więc prawie wszyscy poszukiwacze skarbów muszą szukać nielegalnie, albo zaprzestać). Do tego problemy powoduje definicja samego zabytku archeologicznego.
___To właśnie poprzednia ustawa z 2003 roku spowodowała tyle szkód i nieporozumień. Obecna nowelizacja niewiele wnosi do samych pozwoleń na eksplorację. Dzięki zmianom przepisów w niej zawartym wreszcie będzie można karać przestępców (wcześniej to były tylko wykroczenia), prowadzących nielegalne badania archeologiczne. Może dzięki temu zmniejszy się narastająca w poprzednich latach ilość kradzieży artefaktów ukrytych w ziemi, jeziorach, czy rzekach. Jednak nie ułatwia to życia uczciwym poszukiwaczom, którzy nazywają całą procedurę zdobywania pozwoleń „ścieżkę zdrowia”.
___Nie można się nie zgodzić z twierdzeniem Igora Morawskiego: „Ochrona zabytków w Polsce dotyczy nas wszystkich, wypada więc sobie życzyć, by z czasem w tej sprawie strony wypracowały odpowiedni kompromis i zapisały go w formie jasnego i sprawiedliwego prawa”. Niestety, ale takie powierzchowne podejście do sprawy, jakie nastąpiło w 2017 roku niewiele zmieni. Oby rządzący jak najszybciej to zrozumieli.
___Jak widać poszukiwanie skarbów jest bardzo czasochłonne, potrzeba dużego wysiłku (też finansowego) i dużej dozy szczęścia. Sprawy nie ułatwiają przepisy prawa międzynarodowego jak i krajowego. Jednak często poszukiwanie skarbów może być opłacalne, a nawet dochodowe. Zazwyczaj musi zachodzić współpraca odkrywców z władzami państwowymi, bez czego poszukiwacze mają bardzo utrudnioną sytuację. Ale czego się nie robi dla… znalezienia skarbu.

___Bibliografia:

Antkowiak W., Skarby, poszukiwania i poszukiwacze, Warszawa 2004.
Antkowiak W., Złoty pociąg i tajemnice skarbów Polski, Warszawa 2015.
Hernández J., Zagadki i tajemnice II wojny światowej, Warszawa 2009.

___Netografia:

Aleksy Z., Historia odnalezienia Skarbu Średzkiego: srodaslaska.pl [dostęp: 20-03-2018].
Cain A., There’s a fortune hidden somewhere in the Rocky Mountains, and this millionaire is the only one who knows where it is: businessinsider.com, 8 lutego 2018 [dostęp: 20-03-2018].

-10-

Ciosk D., Zaginione carskie złoto: polityka.pl, 10 marca 2010 [dostęp: 20-03-2018].
Deep Ocean Search: deepoceansearch.com [dostęp: 20-03-2018].
Gliński M., XVII-wieczne skarby wydobyte z Wisły: http://culture.pl, 23 października 2015 [dostęp: 20-03-2018].
Jednostka RV Odyssey Explorer została zatrzymana przez cypryjskie władze!: divers24.pl, 30 grudnia 2015 [20-03-2018].
Kiwilszo J., Skarby wyłowione z Wisły: ngp.pl [dostęp: 20-03-2018].
Łysiak M., Poszukiwanie zabytków po 1 stycznia 2018 r. – nowe przepisy: niezalezna.pl, 3 stycznia 2018 [dostęp: 20-03-2018].
Miliardy na dnie morza. Kolumbia zaprasza poszukiwaczy: tvp.info, 17 lipca 2017 [dostęp: 20-03-2018].
Mnóstwo skarbów z dna Wisły: tvp.info, 20 września 2012 [dostęp: 20-03-2018].
Morys J., Podwodne skarby – ukryte miliony: tawernaskipperow.pl, 14 października 2015 [dostęp: 20-03-2018].
Murawski I., Czy używanie wykrywacza metali jest nielegalne? Jakie przepisy wchodzą w życie w 2018 roku?: twojahistoria.pl, 20 grudnia 2017 [dostęp: 20-03-2018].
Murawski I., Poszukiwacze zaginionej przeszłości: poszukiwacze.org, 21 października 2015 [dostęp: 20-03-2018].
Nazistowski skarb w jeziorze Toplitz: jollydiver.com, 5 kwietnia 2014 [20-03-2018].
Pięć ton skarbów wyłowionych z Wisły. Archeolodzy znaleźli elementy Pałacu Kazimierzowskiego: wpolityce.pl, 3 września 2015 [dostęp: 20-03-2018].
Policja i poszukiwanie skarbów w Wiśle: policja.pl, 24 listopada 2011 [dostęp: 20-03-2018].
Przypadkowo odnaleziona XVI-wieczna karaka Flor de la Mar: http://jollydiver.com/przypadkowo-odnaleziona-karaka-flor-de-la-mar/ [dostęp: 20-03-2018].
Rekordowy skarb wydobyty z wraku SS City of Cairo!: divers24.pl, 9 kwietnia 2015, [dostęp: 20-03-2018].
Sejm zaostrzył kary dla „nielegalnych” poszukiwaczy skarbów: http://zdziennikaodkrywcy.pl, 27 czerwca 2017 [dostęp: 20-03-2018].
Skarb z zatopionego galeonu zostanie wyciągnięty. Kolumbia przygotowuje się do operacji: tvp.info, 7 grudnia 2015 [dostęp: 20-03-2017].
SS Gairsoppa: shipwreck.net [dostęp: 20-03-2018].
Stasiński M., Hiszpania wygrała bitwę o podwodny skarb: wyborcza.pl, 25 lutego 2012 [dostęp: 20-03-2018].
Szczerba P., Znaleziska sprzed ponad 2 tys. lat trafiły na wystawę: www.trojmiasto.pl, 5 listopada 2014 [dostęp: 20-03-2018].
Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Dz.U. 2003 nr 162 poz. 1568.: prawo.sejm.gov.pl [dostęp: 20-03-2018].
Willma A., Wywiad z Włodzimierzem Antkowiakiem: Antkowiak: Złoty pociąg? Nie ma większego skarbu niż archiwum XVII Armii Wehrmachtu: www.polskatimes.pl, 14 września 2015 [dostęp: 20-03-2018].
Witecki J., Skarb średzki 1 października 2015 – 3 stycznia 2016: mnwr.art.pl [dostęp: 20-03-2018].
Wyspa Skarbów, czyli jak to się robi w Wielkiej Brytanii: poszukiwacze.org, 27 grudnia 2015 [dostęp: 20-03-2018].
Zaprutko-Janicka A., Za poszukiwania z wykrywaczem do więzienia? Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, z którą powinni się zapoznać detektoryści: twojahistoria.pl, 18 października 2017 [dostęp: 20-03-2018].
Zatopione ponad 1000 lat temu miasto, odnalezione: national-geographic.pl, 2 maja 2013 [dostęp: 20-03-2018].
Zatopione skarby: mon.gov.pl, 19 września 2012 [dostęp: 20-03-2018].
Złoty pociąg rozpala wyobraźnię, ale to nie jedyny ukryty skarb [LISTA UKRYTYCH SKARBÓW]: dziennikzachodni.pl, 1 września 2015 [dostęp: 20-03-2018].
Znaleziono skarb sprzed 300 lat u wybrzeży USA: polskieradio.pl, 20 sierpnia 2015 [dostęp: 20-03-2018].
Obrazek wyróżniający pochodzi ze strony: https://pl.dreamstime.com/ilustracji-smoka-skarb-image61266443

-11-

 

4 thoughts on “W poszukiwaniu skarbów na ziemi

 1. Następny Pana tekst i równie ciekawy. Od czasu do czasu wejdę i poczytam ,interesuje się historią. Bardzo ciekawa jest historia wojen morskich w okresie kolonialnym ,wtedy naprawdę po morzach i oceanach pływaly statki pełne kosztowności i złota i pływali też tacy ,którzy te statki rabowali. Czyli piraci. A piraci oczywiście wywodzili się z panstw ,którym zależało na przejęciu skarbów dla siebie. Dzisiaj niestety takich rzeczy już się nie robi , nie można także wydobywać tych skarbów jakie zostały ikryte. Prawo w Polsce zakazuje nawet tego.

  1. Szanowny Panie,
   Dziękuję za zainteresowanie moimi artykułami. Bardzo interesujące są walki na morzach i oceanach w czasach nowożytnych. Anglicy i Holendrzy z wielką pasją polowali na hiszpańskie złote konwoje z amerykańskich kolonii. Ciężkie walki prowadzono też o inne konwoje. Bardzo szkoda, że nie ma wielu książek i artykułów na ten temat. Niestety ale bariera językowa (albo też potrzeba opanowania wielu języków) nadal istnieje.
   Jak już pisałem w powyższym artykule, prawo w Polsce nie zabrania prywatnym poszukiwania ukrytych zabytków (,,skarbów”) a nawet jest dosyć liberalne. Jednak same formalności prawne i urzędnicy niestety je dosyć mocno utrudniają.

  1. Szanowna Pani,
   dziękuję za Pani miłe słowa. Życzę miłej lektury Animatora w przyszłości i miłego oglądania na You Tube’ie.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *