Muzyka (chociaż trochę) uczy życia

lp

Animator Kultury 7(2018)

„Joe Black”

MUZYKA (CHOCIAŻ TROCHĘ) UCZY ŻYCIA

___Lubię wiele rodzajów muzyki – bardzo chętnie opowiedziałbym o tym, dlaczego lubię twórczość Ennio Morricone, Hansa Zimmera, Within Temptation, czy nawet kilku popowych zespołów. Z powodu ważnej rocznicy dla Linkin Park (LP), która przypada na 20 lipca, chciałbym opowiedzieć trochę o nim.
___Moja przygoda z zespołem zaczęła się niedawno. Przez przypadek znalazłem na YouTube „Numb” Linkin Park. Oczywiście to nie było pierwsze zetknięcie się ze ich piosenkami, ale jakoś wcześniej nic do mnie nie przemawiało, nie zastanawiałem się nad ich tekstami, a sam zespół uznawałem za zbyt „metalowy”, aby zgłębiać ich twórczość. Jednak kiedy usłyszałem o śmierci ich wokalisty, to nawet wtedy za bardzo mnie to nie „ruszyło”. Jednak właśnie ostatnio, tknięty przeczuciem, sprawdziłem tekst tej właśnie przesłuchanej na świeżo piosenki i to było to – klucz do dyskografii zespołu. Kilka utworów bardzo mi się spodobało, przede wszystkim ballady (wykonywane w wersji a capella lub akustyczne), ponieważ uwielbiam ten rodzaj muzyki. Teraz bardzo żałuję, że nie będę mógł na żywo posłuchać ich piosenek w oryginalnym wykonaniu.
___Chciałbym dzisiaj trochę przybliżyć Wam ten zespól i opowiedzieć o kilku najważniejszych dla mnie piosenkach jak i o fenomenie tego zespołu oraz problemie depresji, który stał się dotkliwy dla zespołu i zaważył na jego losach. Nie jest to łatwa i prosta muzyka, jest tam dużo bólu i cierpienia, ponieważ opowiada ona o ludzkich problemach a nawet tragediach. Zapewne duży wpływ miała na ich twórczość choroba wokalisty – depresja, z którą długie lata się zmagał. Mimo tego, jest to zespól bardzo słuchany. Udało im się w prosty sposób połączyć muzykę popularną z ważnymi tematami z życia wielu spośród nas. Chciałbym pokazać, że członkowie zespołu, który sprzedał ponad 100 mln płyt, mogą być łączyć w sobie normalność z wyjątkowością.
___Styl Linkin Park jest najlepiej odbierany przez młode osoby, ale nie jest to powodem, aby inne osoby miały tego nie słuchać. Warto zauważyc uniwersalność stylu zespołu – ma w repertuarze ciężkie metalowe brzmienie, trochę techno jak nastrojowe ballady oraz utwory popowe.
___Według mnie „Leave Out The Rest” i „Invisible” są to jedne z najpiękniejszych piosenek napisanych w formie przeprosin. „Numb” i „In The End” pozwalają przynajmniej w myślach wykrzyczeć ból, cierpienie, które zostało zadane przez bliską osobę. „Waiting For The End” przybliża problem rozstawania się z kimś bliskim, ale i potrzebę budowania czegoś nowego, lepszego.

-1-

___W „Somewhere I Belong” osoba zagubiona i samotna może odkryć, że nie jest sama i ta piosenka podpowiada rozwiązanie, oderwanie się od „starego” życia i odkrycie miejsca, do którego pasuje dana osoba. „Iridescent” radzi osobom przeżywającym problemy, porażki aby przestali je roztrząsać. W „Nobody Can Save Me” jest zawarty przekaz, że nikt nas sam nie uratuje przed naszymi problemami, musimy przede wszystkim sami walczyć, a nie oglądać się na to, że rozwiązania same przyjdą. „What I’ve done” odnosi się do chęci tych ludzi, którzy chcą odciąć się od zła i błędów, które popełnili i chcieliby rozpocząć życie na nowo. Mówi o obawach i rozterkach co do ich przyszłego lepszego lub gorszego losu.
___„One More Light” to chyba najpiękniejszy utwór napisany z myślą o pocieszeniu ludzi, którzy stracili najbliższą osobę, oddaje hołd ich cierpieniu i okazuje im wsparcie. Został napisany dla zmarłej współpracownicy zespołu. Później był dedykowany zmarłemu przyjacielowi Linkin Park Chrisowi Cornellowi.
___Utwór „Crawling” był chyba najbardziej osobistym dla Benningtona, w nim zawarte zostało to, co piosenkarz czuł, myślał w najtrudniejszych momentach choroby. Jest to też chyba najważniejszy z utworów zespołu, ponieważ depresja pojawia się w naszej rzeczywistości i jest zupełnie lekceważona przez ludzi zdrowych. Dopiero jeśli ktoś z depresją popełnia samobójstwo, to oczywiście traktowane jest to jako wielka tragedia, wcześniej problemu nie widać – osobom zmagającym się z tą chorobą, co najwyżej okazuje się politowanie, nie zaś prawdziwą pomoc. I to jest najgorsze, podstawowa rekcja – aby udać się do lekarza nie załatwia sprawy. Ani taka porada, ani wizyta u lekarza nic nie wnosi. Często też mówi się, że w obecnych czasach depresja stała się powszednia, gdyż wielu ludzi ma epizody depresyjne jak gorsze dni i trzeba sobie z tym samemu radzić, bo wszyscy mamy jakieś problemy. Jednak depresja to nie jest zwykły problem, ona się bierze z problemów, z niemożności poradzenia sobie z nimi. Łagodna, czy ciężka, jest dużym obciążeniem dla chorego, bardzo często zaważa na całym życiu. Najgorszą konsekwencją może być śmierć, ale życie z nią potrafi być koszmarem.
___Notabene obecnie mam kontakt z wieloma osobami, które się wstydzą, nie chcą iść do lekarza a bliskich nie obchodzi to za bardzo, że oni cierpią i to bardzo – widać to już nawet w rozmowie, w gestykulacji. Bierność może zniszczyć człowieka, bo trwa on w depresji latami. Medycyna również nie jest jedyną receptą, ponieważ niektórzy trafiają na leczenie wielokrotnie i ono pomaga tylko na krótki czas. Spowodowane to jest często brakiem oparcia wśród najbliższego otoczenia. Ludzie często odsuwają się od chorych, zamiast im pomagać. Zdrowi nie mają świadomości, że to nie jest „zwyczajna’’ choroba, że chorzy muszą przez całe życie z nią walczyć. Bennington miał rodzinę, przyjaciół, fani go kochali – i tak mu to nie pomogło, bo nie dostrzeżono nawrotu choroby, która była bardzo zdradliwa. Wystarczyło jednak, tylko lub aż, by być bardzo uważnym, by być przy chorym i emocjonalnie mu towarzyszyć.

-2-

Linkin Park na żywo z utworem „One More Light”

___Wielu wielbicieli LP twierdzi, że utwory tego zespołu pomagają w przezwyciężaniu problemów, że człowiek nie czuje się samotny. Na YouTube znajduje się przetłumaczony na język polski wywiad z Chesterem na temat depresji. Materiał powstał w 2005 roku, w związku ze straszliwym tsunami na Oceanie Indyjskim. Linkin Park utworzyli wówczas fundację „Music for Relief” (strona internetowa: http://musicforrelief.org), mającą na celu pomoc poszkodowanym przez klęski żywiołowe. Utwór „Not Alone” został specjalnie skomponowany na koncert dla zniszczonego trzęsieniem ziemi Haiti w 2010 roku.
___Zakończyć chciałbym utworem „One More Light”, które skomponowano ku pamięci Chrisa Cornella. To co można zobaczyć na teledysku najlepiej ukazuje jakim człowiekiem był Chester Bennington.

-3-

___Już słyszę Krzyśka – Znowu? Kolejna piosenka o tym samym… (To ten, który zamieści te moje wypociny, o ile nie wykasuje tego zdania. Krzychu tak ma zostać, każde słowo!) :) [no dobra… zostawię to, ale każda piosenka… (sam wiesz o czym) – przyp. red.]

Jeśli powiedzą
Kogo obchodzi jeśli zgaśnie kolejne światło?
Na niebie miliona gwiazd
Ono migocze, migocze
Kogo obchodzi, gdy czyjś czas się skończy?
Jeśli wszystko czym jesteśmy to chwila
Albo szybciej, szybciej
Kogo obchodzi jeśli zgaśnie kolejne światło?
Cóż, mnie tak

(tłumaczenie tekstowo.pl)

Linkin Park „One More Light”

Zdjęcie i nagrania pochodzą z domen publicznych

-4-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *